Współczynnik Uw to ważny parametr na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę w przypadku zakupu stolarki okiennej oraz drzwiowej. Co dokładnie on oznacza, jak go interpretować, a także jak może wpływać na rachunki w okresie grzewczym?
Co dokładnie oznacza współczynnik Uw?
Oznaczenie Uw wskazuje na to, ile dokładnie ciepła przenika przez metr kwadratowy danego okna. Dodatkowym warunkiem jest stała różnica jeśli chodzi o temperaturę pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem (różnica ta ma wynosić 1 K). Dla wyjaśnienia skrótu warto też zaznaczyć, że litera „w” oznacza window, czyli właśnie okno.
Jaki jest optymalny wskaźnik Uw?
Parametr ten bezpośrednio wpływa na to, jak oszczędna jest stolarka. Obecnie nie powinien więc przekraczać 1,1 W/(m²•K), choć w przypadku modeli pasywnych nie może być on wyższy aniżeli 0,8 W/(m²•K) (najczęściej są to okna PCV, ewentualnie PCV razem z aluminium).
Oczywiście same pasywne okna zdadzą się na niewiele, jeśli budynek nie jest prawidłowo zaizolowany. Dlatego też takie oszczędne modele powinny iść w parze z innymi, ekologicznymi rozwiązaniami. Istotne znaczenie ma dodatkowo prawidłowy, szczelny montaż okien, zgodnie z obowiązującymi standardami w tym zakresie.
Dlaczego wskaźnik Uw jest tak istotny?
Wiemy już, co dokładnie oznacza ten parametr oraz jak go interpretować. Czas jednak na dokładne liczby pokazujące, jak ogromne ma znaczenie. Okazuje się bowiem, że okna z niskim współczynnikiem Uw (zazwyczaj pasywne) to ograniczenie strat energii nawet o 45 proc. Oczywiście takie okna są droższe, jednak finalnie ich montaż wiąże się z niebagatelnymi oszczędnościami, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu. Szczelnie okna z niskim współczynnikiem Uw to także troska o środowisko, wygenerowane ciepło nie ucieka bowiem z pomieszczeń w tak znaczącym stopniu.
Jak widać współczynnik Uw okna to jeden z ważniejszych parametrów na które należy zwrócić uwagę przy zakupie stolarki, choć oczywiście niejedyny. Aby zakupić takie oszczędne modele, serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej szerokiej oferty produktowej.