Drzwi wejściowe – wizytówka domu

Wybór drzwi wejściowych nie jest prostym zadaniem. Muszą być one solidne, dobrze wykonane, a jednocześnie powinny być estetyczne. Ważne jest, by zapewniały dobry poziom bezpieczeństwa, izolacji termicznej i akustycznej, a w końcu by ich kolor i styl był dobrany do pozostałych elementów architektonicznych budynku i jego otoczenia. Jeśli nie wiesz, czym się kierować przy wyborze drzwi, przeczytaj nasz krótki wpis.

 

Podstawowe zadanie drzwi to bezpieczeństwo. Muszą być trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, mieć zainstalowane mocne zamki, najlepiej wielofunkcyjne. O izolacji termicznej informuje współczynnik przenikania
ciepła (U). Dla drzwi zewnętrznych powinno to być około 1,2 do 2 W/m²K.
W domach pasywnych maksymalna wartość to 0,8  W/m²K. Kiedy już uda ci się ustalić parametry techniczne odpowiednie do twoich potrzeb, zastanów się teraz nad wyglądem drzwi.

Jak dobrać drzwi wejściowe?

Na rynku jest wiele wytwornych modeli do wyboru. Niektóre z nich to klasyczne drzwi wejściowe drewniane, najczęściej brązowe. Inne to częściowo przeszklone drzwi z ozdobnymi wzorami w rozmaitych kształtach od koła po interesujące łuki. Możesz znaleźć drzwi białe, beżowe lub utrzymane w różnych odcieniach modnych ostatnio szarości. Szukając wymarzonych drzwi, bierz pod uwagę elementy architektoniczne domu i ogrodu. Zwróć uwagę głównie na elewację budynku, a w szczególności: 
    • stolarkę okienną, 
    • rodzaj i kolor dachu, 
    • bramę garażową (jeśli jest w części frontowej), 
    • balustrady balkonów.
Nie zawsze wszystkie te elementy mogą być wykonane z tych samych materiałów, powinny być jednak zbliżone stylem i kolorem. Przy jasnej elewacji z brązową stolarką okienną dobrym wyborem będą drzwi w podobnym kolorze.  Gdy stolarka i elewacja są jasne, spróbuj dobrać kolor drzwi do dachówek. Jeśli na elewacji występuje dużo zdobień, balustrad, krat, donic z kwiatami, postaw na proste gładkie drzwi. Jeżeli elewacja jest prosta i skromna, z drzwi wejściowych możesz uczynić główną jej atrakcję, wybierając odważny model z asymetrycznymi wzorami, częściowo przeszklony. 
drzwi Barański

Czytaj też o: