Jak montować okna, by uniknąć mostków termicznych?

mostki cieplne

Mostki termiczne w naszych domach mogą stanowić znaczący problem, przede wszystkim według szacunkowych danych ich występowanie może doprowadzać do zwiększenia zapotrzebowania na ciepło nawet o 20%. Unikanie ich powstawania jest więc bardzo ważne. W tej kwestii ogromne znaczenie mają okna i drzwi oraz to w jaki sposób zostaną one zamontowane. Co powinniśmy wiedzieć, aby nie dopuścić do ich wystąpienia?

Czemu dochodzi do powstawania mostków termicznych?

Montaż stolarki okiennej odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii niedopuszczania do powstawania mostków termicznych. Czy jednak wiemy o czym dokładnie mowa? Mostek termiczny to miejsce, które wyróżnia się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną od części budynku, jaka z nim sąsiaduje. Ich obecność sprawia, więc że nasz dom traci ciepło, a ściany lub strop ulegają wychłodzeniu punktowo lub liniowo. Konsekwencją mogą być zawilgocenia, które prowadzą do rozwoju pleśni oraz grzybów.

Jak montować okna, by uniknąć mostków termicznych?

Mostki termiczne mogą pojawiać się na skutek błędów konstrukcyjnych. Niekiedy są również konsekwencją braku dokładności lub umiejętności u ekipy, która zajmuje się montażem okien. To bardzo istotne, gdyż właśnie w miejscu gdzie okna i drzwi łączą się ze ścianą, najczęściej ciepło ucieka z naszych domów. Istotny będzie współczynnik przenikania ciepła wybranych przez nas okien, czyli U, jednak niezbędne jest również dopilnowanie, aby został przeprowadzony ich dokładny i ciepły montaż.

Na co zwrócić uwagę w czasie montażu okien?

Przede wszystkim istotne jest odpowiednie wymierzenie okien, powinny zostać one profesjonalnie i bardzo precyzyjnie dopasowane do istniejącego otworu okiennego. Jeśli pomiarów dokonuje firma montująca, a po dowiezieniu okna, ono nie pasuje nie powinniśmy godzić się na jego zamontowanie i prosić o wymianę. Okna powinny być również jak najlepiej zaizolowane i dokładnie połączone ze ścianą. Bardzo często w tym celu stosuje się pianę poliuretanową, która rozpręża się, wypełniając wszystkie zagłębienia, a dodatkowo świetnie izoluje.

Czytaj też o: